Saopštenje povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture

26. jun 2024.

Saopštenje povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture

Povodom 26. juna, Međunarodnog dana podrške žrtvama torture, Beogradski centar za ljudska prava izražava duboku zabrinutost zbog kontinuiranog nedostatka efikasnih mera Srbije u prevenciji i borbi protiv torture.

Prethodnih nekoliko meseci obeleženi su uznemirujućim događajima koji jasno ukazuju na ozbiljnost i učestalost pojave torture i zlostavljanja u našem društvu: smrt starijeg muškarca za vreme izdržavanja prekršajne kazne zatvora u Padinskoj Skeli nakon višednevnog zlostavljanja od strane drugih osuđenika, nasilna smrt u Policijskoj stanici u Boru tokom policijskog zadržavanja, kao i smrt bebe i verbalno i fizičko nasilje kojem je porodilja bila izložena za vreme porođaja u bolnici u  Sremskoj Mitrovici. Zabrinjavajuća je i nedavna odluka Ustavnog suda Srbije kojom je odbijena ustavna žalba majke podneta pre pet godina zbog sumnjive smrti njenog sina, dan nakon što je bio pušten iz policije u kojoj je bio izložen torturi. U ovoj odluci iznet je i stav da majka nema pravo da traži da Ustavni sud utvrdi da je njen sin bio žrtva torture dan pre njegove smrti.

Na pojavu torture i zlostavljanja osumnjičenih od strane policijskih službenika u Srbiji ukazuje se iz godine u godinu, između ostalog u poslednjem Izveštaju Evropskog komiteta za sprečavanje torture i nehumanog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja (CPT) u kojem je konstatovano da je čak više od 40% osoba koje su se nalazile u pritvoru delegaciji iznelo verodostojne navode o zlostavljanju, koji uključuju udarce pesnicom, nogom i palicom, stavljanje plastičnih kesa preko glave ili stavljanje tkanine u usta osumnjičenih, kao i njihovo izlaganje elektrošokovima.

Pored svega navedenog, u Srbiji i dalje nije rešen problem neadekvatnih zaprećenih kazni i mogućnosti nastupanja zastarelosti krivičnog gonjenja i izvršenja kazni za mučenje i zlostavljanje, na šta su Srbiji godinama unazad u svojim izveštajima ukazivala brojna međunarodna tela poput Komiteta protiv torture (CAT)[1], Evropske komisije (EK)[2], Specijalnog izvestioca za torturu[3] i Evropskog komiteta za sprečavanje mučenja (CPT)[4]. Srbija je takođe dobila kritike i specijalne izvestiteljke Ujedinjenih nacija za pravo na zdravlje[5] zbog Nacrta zakona o dopunama Zakona o zaštiti lica s mentalnim smetnjama iz avgusta 2023. godine, koji je sadržao niz restriktivnih odredbi u vezi sa pravom na zdravlje, pravima deteta, pravima osoba sa invaliditetom, zabranom torture i zabranom arbitrarnog lišenja slobode.

Obeshrabruje i činjenica da već godinama nema efikasnih istraga podnetih prijava o slučajevima torture i zlostavljanja, što tužilačke istrage nisu temeljne niti ažurne, što se vode bez adekvatnih istražnih tehnika, a to najbolje potvrđuje činjenica da ni posle gotovo četiri godine nema nikakvog pomaka u utvrđivanju individualne odgovornosti, otkrivanju i gonjenju policijskih službenika u brojnim slučajevima policijskog zlostavljanja na julskim protestima 2020. godine.

Kako bi se doprinelo očuvanje vladavine prava i iskorenilo kršenje fundamentalnog prava građana na zaštitu fizičkog i psihičkog integriteta, Beogradski centar za ljudska prava poziva sve relevantne aktere, uključujući državne institucije, civilno društvo i međunarodnu zajednicu, da se udruže u borbi protiv torture i zlostavljanja, te da pruže snažnu podršku žrtvama i osiguraju da izvršioci  torture i zlostavljanja budu privedeni pravdi.

—————-

[1] Završne napomene na Inicijalni periodični izveštaj Republike Srbije, CAT/C/SRB/CO/1, 19. januar 2009. godine, st. 5; Završne napomene na Drugi periodični izveštaj Republike Srbije, CAT/C/SRB/CO/2, 3. jun 2015. godine, st. 8 i Završne napomene na treći periodični izveštaj Republike Srbije, CAT/C/SRB/CO/3, 1. decembar 2021. godine, st. 7–8.

[2] Serbia 2016 Report, Evropska komisija, SWD(2016) 361 final, Brisel 2016, str. 61 i Serbia 2018 Report, Evropska komisija, SWD(2018) 152 final, Brisel 2018, str. 24.

[3] Izveštaj Specijalnog izvestioca za mučenje, A/HRC/40/59/Add.1, st. 10–12.

[4] Izveštaj Vladi Republike Srbije o poseti CPT od 31. maja do 7. juna 2017. godine, CPT/Inf (2018) 21, st. 24 i 28.

[5] Special Rapporteur on the right of everyone to the enjoyment of the highest attainable standard of physical and mental health, Communication, OL SRB 3/2023, 26 decembar.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju