SRBIJA: Žene na radnom mestu

7. mart 2014.

Saopštenje povodom 8. marta

8-mart-114x150Objavili smo Vodič za Srbiju o biznisu i ljudskim pravima, koji je rezultat zajedničkog rada Beogradskog centra za ljudska prava i Danskog instituta za ljudska prava, uz podršku Ambasade Norveške u Beogradu. U nedeljama koje dolaze ukazaćemo na najupečatljivije primere uticaja kompanija na ljudska prava koji su istaknuti u Vodiču. 

Uoči 8. marta, Međunarodnog dana žena, koji se prvobitno zvao Međunarodni dan radnih žena, ističemo neke od problema sa kojima se suočavaju žene na tržištu rada u Srbiji.

Iako Ustav i drugi zakoni garantuju ravnopravnost žena i muškaraca, poštovanje prava žena nije na zadovoljavajućem nivou. Prema istraživanju koje je u novembru 2013. godine sproveo CeSID, većina ispitanika u Srbiji smatra žene najdiskriminisanijom  društvenom grupom,  a jedna trećina anketiranih, kao najveći problem  istakla je diskriminaciju na radnom mestu ili u vezi sa radom.

Istraživanje FREN-a predstavljeno 2013. godine pokazalo je da se prilikom zapošaljavanja od žena zahtevaju više kvalifikacije nego od muškaraca, i da su žene na tržištu rada suočene s velikim preprekama i izazovima. Iako zaposlene žene u Srbiji imaju više kvalifikacije od muškaraca, žena zarađuju 11% manje od muškarca za obavljanje istog posla, ili drugim rečima žena svake godine radi 40 dana bez plate.  Razlika u visini plata prisutna je kako u javnom tako i u privatnom sektoru, ali je najistaknutija u vrhu platne lestvice u privatnom sektoru, gde je razlika čak 14 procenata, što ukazuje na prisustvo tzv. „staklenog plafona.“

Diskriminacija žena na tržištu rada posebno je vidljiva u slučajevima otpuštanja trudnica, žena na porodiljskom bolovanju i majki male dece. Prema podacima Kancelarije poverenice za zaštitu ravnopravnosti, po povratku sa porodiljskog odsustva žene su često raspoređene na slabije plaćena radna mesta.  Zvanična statistika pokazuje da:

                         Život sa decom do 16 godina starosti povećava stopu razlike u zaposlenosti muškaraca i žena: u starosnoj kategoriji od 25 do 49 godina, razlika između stope zaposlenosti žena i muškaraca je samo 6 procenata ako nemaju decu, dok se kod osoba koje imaju više od jednog deteta razlika povećava na oko 25 procenata.

Kancelarija poverenice za zaštitu ravnopravnosti ističe da se žene u ruralnim sredinama i Romkinje suočavaju sa višestrukom diskriminacijom na radnom mestu. Podaci Zavoda za statistiku pokazuju da je na žene registrovano 28 odsto svih poljoprivrednih gazdinstava; međutim, one čine samo 23 procenata svih individualnih poljoprivrednika i čak 71 odsto pomažućih članova u poljoprivredi.

Izvod iz Vodiča  za Srbiju o biznisu i ljudskim pravima:
Devet procenata Romkinja ima posao, u poređenju sa 43% žena koja nisu Romkinje a njihove zarade su za trećinu niže od zarada žena koje nisu Romkinje. Prema istraživanju Praxisa, svega dve ispitanice (od ukupno 139 žena) bile su u formalnom radnom odnosu – obe na poslovima održavanja higijene.

Međunarodni dan žena je prilika da se podseti i na činjenicu da su žene često žrtve zlostavljanja na radnom mestu.  Istraživanje koje je Savez samostalnih sindikata Srbije sproveo u 12 gradova Srbije 2011. godine pokazuje da je svaka treća zaposlena žena doživela zlostavljanje na radu, uključujući mobing ili seksualno uznemiravanje.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju