Održan sastanak u sklopu EU4FAST projekta

5. novembar 2024.

Održan sastanak u sklopu EU4FAST projekta

Beogradski centar za ljudska prava je tokom meseca oktobra održao sastana u sklopu projekta EU4FAST. Sastanak je održan kao deo implementacije projekta: „Podrška (potencijalnim) žrtvama krijumčarenja migranata i trgovine ljudima (THB)“ u Srbiji koji je deo regionalnog projekta: „Podrška EU jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu” (EU4FAST), finansiranog od strane konzorcijum partnera[1]. Sastanak je okupio ključne državne i nedržavne aktere kako bi se predstavile aktivnosti Beogradskog centra za ljudska prava na projektu koje uključuju dostupnost besplatnoj pravnoj pomoći u centrima za azil i prihvatnim centrima Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije kao pomoć usmerenu na sprečavanje i borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima širom regiona Zapadnog Balkana.

Sastanak je bio prilika da pokrenemo diskusiju, razmenimo iskustva i da zajedno sa ključnim državnim i nedržavnim akterima razgovaramo o zajedničkoj saradnji i radu na terenu. Na sastanku je prisustvovalo preko 20 predstavnika državnih institucija, međunarodnih organizacija i predstavnika civilnog društva koji se bave temom migracija. Pored predstavnika Beogradskog centra za ljudska prava i GIZ-a, u uvodnim obraćanjima učešće su uzeli: gospodin Nenad Simić, Nacionalni koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i rukovodilac Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima Republika Srbije, kao i Vanja Florić, ispred Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, Republika Srbija. Gospodin Simić je u uvodnom obraćanju naglasio da je u martu donet strateški dokument i pokrenut proces za izradu zakona o sprečavanju trgovine ljudima, čije se usvajanje očekuje do juna 2025. godine. Zakon će imati za cilj da jasno definiše nadležnosti državnih organa i zaštite prava žrtava. Takođe, zakonom će se definisati saradnja sa civilnim sektorom, obezbeđivanje besplatne pravne pomoći, naknada štete, kao i formalizaciju statusa žrtava kako bi se osigurala njihova prava i podrška bez obzira na učešće u krivičnim postupcima. Vanja Florić ispred Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima između ostalog je govorili i o radionicama koje su držali u centrima za azil i prihvatnim centri u sklopu projekta, koje su za cilj imale informisanje o rizicima krijumčarenja i trgovine ljudima.

Tokom sastanka predstavili smo aktivnosti na projektu uključujući pružanje primarne besplatne pravne pomoći, pristupa teritoriji, pristupa postupku azila i podršku u integraciji i reintegraciji kroz pomoć u pristupu ekonomskim i socijalnim pravima osoba u pokretu, izbeglica i tražioca azila, kako bi se unapredile mere usmerene na sprečavanje i borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima širom regiona Zapadnog Balkana. Tokom sastanka predstavljen je i rad Rainbow Migration Network (RMN) osnovane u okviru projekta GIZ tokom 2022. godine koju čini 16 organizacija civilnog društva koje rade u oblasti azila i migracija i prava LGBTI+ osoba i koja je nastavila sa radom tokom trajanja ovog projekta kroz jačanje kapaciteta i zagovaranje u oblasti zaštite  LGBTI+ izbeglica, tražilaca azila i ljudi u pokretu.

Regionalni project EU4FAST sufinansirale su sledeće ustanove: Evropska unija (DG NEAR), Nemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), italijansko Ministarstvo unutrašnjih poslova i holandsko Ministarstvo spoljnih poslova.

[1] Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije,the German Federal Police (Bundespolizei), the Dutch Center for International Legal Cooperation (CILC), the international technical cooperation operator of the French Ministry of the Interior CIVIPOL, the Croatian Ministry of the Interior, the Italian Ministry of the Interior and the Slovenian Ministry of the Interior.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju