Omladinski program Beogradskog centra za ljudska prava organizovao je sedmi po redu Youth Rights Talks, koji je ove godine održan 19. i 20. novembra u prostoru „Fabrika“ u Beogradu.
Tokom dvodnevnog događaja koji se održao pod sloganom NA ISTOJ FREVENCIJI, mladi iz Srbije i zemalja regiona imali su priliku da kroz govor i javni nastup slobodno iznesu i izraze svoje stavove o aktuelnim društvenim problemima, da iskažu perspektivu mladih, poglede, mišljenja, inicijative i lične priče. Teme ovogodišnjeg Youth Rights Talks su interkulturalni dijalog, regionalna saradnja i uloga mladih u izgradnji mira i bolje budućnosti u regionu.
Na početku događaja mladi su se osvrnuli na tragediju koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu porukom da se „taj dan nije urušila samo nadstrešnica železničke stanice, urušili su se svetovi“. Podsetili su i na nedavnu nesreću koja je pogodila centralnu Bosnu i Hercegovinu tokom poplava i klizišta u kojoj su isto stradali mladi ljudi.
Okupljeni mladi ukazali su na nepostojanja infrastrukture niti adekvatnih lakih, povoljnih i brzih puteva ni pruga koje bi nas lakše i bolje povezali. Govorili su o problemima bezbednosti, svojim iskustvima sa nasiljem i govorom mržnje sa kojim se suočavaju u gotovo svakoj sredini u regionu, ali i tome šta za njih znači zajedništvo, tolerancija, pomirenje, interkulturalni dijalog, mirovni aktivizam i uspostavljanje novih regionslnih veza.
Beogradski centar za ljudska prava od svog osnivanja 1995. godine prepoznaje važnost obrazovanja u oblasti ljudskih prava mladih, istakla je izvršna direktorka BCLJP Sonja Tošković. Podsećajući na tragedije iz maja 2023. godine i nedavnu u Novom Sadu u kojima su stradali mladi ljudi, ukazala je na izazovna vremena u kojima živimo i važnost insistiranja na odgovornosti. Ona je pozvala mlade na ovogodišnjem Youth Rights Talks-u da ostanu zajedno i na istoj frekvenciji.
Fabricio Andreuzi zamenik stalnog predstavnika UNDP u Srbiji ukazao je da je Youth Rights Talks jedna od aktivnosti u Srbiji i na Zapadnom Balkanu koje UNDP podržava „sa ciljem da mlade ljude uključi u procese izgradnje poverenja i prevazilaženja podela i negativnog nasleđa iz sukoba’90-tih. Ova podrška deo je šire inicijative za postizanje trajnog i održivog mira u regionu koju sprovodimo zahvaljujući podršci EU“.
Prvi dan događaja, 19. novembar, bio je posvećen pričama mladih govornika iz različitih delova regiona. Deset govornika koji dolaze iz različitih gradova u regionu podelili su svoje lične priče, sa posebnim fokusom na teme poput tolerancije, interkulturalnog dijaloga, međusobnog prihvatanja, prevazilaženja predrasuda i promocije pomirenja. Njihovi govori obuhvatali su konkretne predloge za jačanje regionalne saradnje, ističući značaj kulturnih i društvenih inicijativa kao mostova za povezivanje mladih. Prvo veče događaja organizovano je i neformalno druženje i umrežavanje mladih u Kući umetnica.
Drugog dana, 20. novembra, održana je panel-diskusija koja je otvorila ključna pitanja za budućnost mladih u regionu. U fokusu razgovora bile su teme poput uloge mladih u jačanju regionalne saradnje, suočavanja sa prošlošću i definisanja sledećih koraka u stvaranju zajedničke budućnosti.
Tokom celog trajanja događaja mladi su učestvovali u izradi zajedničke umetničke instalacije i imali priliku da budu gosti desete epizode YRT podkasta, koji se snimao na licu mesta.
Youth Rights Talks je događaj koji već sedmu godinu zaredom pruža mladima priliku da izraze svoje stavove, priče i razmišljanja o aktuelnim društvenim temama. Ovogodišnji događaj bio je posebno značajan jer je okupio mlade ljude iz čitavog regiona.
Organizator događaja je Beogradski centar za ljudska prava. Youth Rights Talks 2024: Na istoj frekevenciji omogućava regionalni projekat Podrška EU izgradnji poverenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija (EU) i sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Youth Rights Talks 2024: Na istoj frekevenciji podržan je od strane Ministarstva turizma i omladine i Nemačke ambasade u Beogradu.
*Sadržaj ovog teksta je isključiva odgovornost Beogradskog centra za ljudska prava i ne odražava nužno stavove Evropske unije, UNDP-a, Ministarstva turizma i omladine i Nemačke amabasade u Beogradu.