Beogradski centar za ljudska prava je 4. decembra 2024. godine organizovao trening pod nazivom „Jačanje kapaciteta pružaoca usluga i donosioca odluka iz državnih institucija Republike Srbije u vezi sa položajem LGBTI+ izbeglica, tražilaca azila i osoba u pokretu“ kao deo projekta EU4FAST (EU4FAST zajednički finansiraju Europska Komisija, Nemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj, italijansko Ministarstvo unutrašnjih poslova i holandsko Ministarstvo inostranih poslova).
Cilj treninga bio je unapređenje kapaciteta i senzibilizacija predstavnika institucija za rad sa LGBTI+ zajednicom, kroz: povećanje znanja o pravima LGBTI+ osoba, umrežavanje i razmenu iskustava, osnaživanje za pružanje adekvatne podrške.
Učesnici su imali priliku da učestvuju u predavanjima i radionicama koje su vodili stručnjaci i stručnjakinje sa bogatim iskustvom u oblasti prava LGBTI+ osoba i rada sa izbeglicama. Prof. dr. Zorica Mršević otvorila je trening predavanjem o terminologiji i istorijatu LGBTI+ zajednice u Srbiji, nakon čega je Agata M. Đurić, direktorka Getena, govorila o položaju trans i interseks osoba i svakodnevnim izazovima sa kojima se ove osobe suočavaju u Srbiji. Direktor Centra za kriznu politiku i reagovanje Vladimir Sjekloća, upoznao je učesnike treninga sa životom LGBTI izbeglica u zemljama porekla i različitim zakonodavstvima koja kriminalizuju LGBTI+ zajednicu. Trening je obuhvatao i radionicu o diskriminaciji „Napravi korak napred“ koju je držala Jelena Kostić ispred Jesuit Refugee Services (JRS) Srbija. Poslednju sesiju držala je Jelena Ilić koordinatorka programa Azil i mgracije, Beogradskog centra za ljudska prava, a odnosila se na pravne aspekte zaštite LGBTI+ izbeglica i tražilaca azila.
Trening je okupio 40 predstavnika_ca državnih institucija, pružajući priliku za razmenu iskustava i stvaranje novih partnerstava, a učesnici su istakli značaj ovakvih obuka za unapređenje saradnje i pružanje inkluzivnije podrške LGBTI+ izbeglicama.
Trening je deo projekta „Podrška (potencijalnim) žrtvama krijumčarenja migranata i trgovine ljudima (THB)“, koji se sprovodi u okviru regionalne inicijative EU4FAST, finansirane od strane konzorcijuma partnera. Aktivnost je organizovana u okviru Rainbow Migration Network – RMN, mreže osnovane radi sveobuhvatne i kontinuirane podrške LGBTI+ izbeglicama, tražiocima azila i osobama u pokretu.
Beogradski centar za ljudska prava nastavlja sa organizacijom aktivnosti usmerenih ka jačanju podrške LGBTI+ zajednici, izbeglicama i tražiocima azila u Srbiji.
© fotografije: Beogradski centar za ljudska prava