Usvajanje Konvencije o pravima deteta donete pod okriljem Ujedinjenih nacija poklopilo se sa početkom procesa tranzicije u SR Jugoslaviji. Ratifikacija ovog međunarodnog dokumenta od strane jugoslovenske države nije donela odgovarajuće promene u unutrašnjim pravnim propisima ili usvajanje nekog novog zakonodavstva iz ove oblasti. U Jugoslaviji ne postoji zakon kojim bi se regulisala samo ova pravna materija. Beogradski centar za ljudska prava je pokrenuo ovaj projekat s namerom da se analizira pravna regulativa u pogledu prava dece, da se poveže sa nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom prava deteta, da se zalaže za unapređivanje pravnih propisa iz ove oblasti i da nadgleda i redovno izveštava o stanju prava deteta u Jugoslaviji.
Pored niza aktivnosti u okviru projekta u Beogradu je od 1. do 3. novembra 1996. godine organizovan okrugli sto na temu “Prava deteta u SR Jugoslaviji“ na kome su se raspravljale sledeće teme:
Panel: Nevladine i druge organizacije u Saveznoj Republici Jugoslaviji u zaštiti prava deteta
Prof. Mirjana Pešić, Prof. Ivan Ivić, Prijatelji dece Srbije
Prof. Ružica Rosandić, Most
Nada Ignjatović Savić, Centar za nenasilnu komunikaciju “Čuvari osmeha”
Brigitte Duchesne, UNICEF
Kevin Byrne, UK Save the Children Fund
Pierre Townsend, Međunarodni komitet Crvenog krsta
Na bazi istraživanja koja su obavljena u toku projekta saradnici Beogradskog centra su posebno istraživali i ukazali na najvažnije probleme u vezi s pravima deteta i to: smanjen obim zaštite u pogledu prva na preživljavanje i prava na razvoj, probleme koji su proistekli kao rezultat jakog nacionalizma i teritorijalnih promena koje su se desile na prostorima bivše Jugoslavije i koji su uticali na lična prava dece, porast teškoća u pogledu adekvatne i redovne zaštite prava dece, zlostavljanje dece, položaj i status dece izbeglica, nedostatak specijalne zaštite dece bez porodice, prava dece pripadnika manjinskih grupa, nedostatak zaštite dece od eksploatacije i posebno nedostatak zaštite dece u oružanim sukobima. Uočeno je i to da građanska i politička prva dece nisu posebno zaštićena jer je ovo novost u kulturi ljudskih prava na ovim prostorima.
Centar je prikupio veoma korisne podatke u pogledu stanja prava detea u domaćem i međunarodnom zakonodavstvu. U toku projekta ostvarena je veoma korisna sardnja s mnogobrojnim međunarodnim i domaćim nevladinim organizacijama, sudijama, novinarima, socijalnim slžbama.
Kao rezultat projekta objavljene su dve knjige: