Beogradski centar je prva nevladina organizacija iz naše zemlje koja je proizvela i predstavila alternativne izveštaje nadzornim telima Ujedinjenih nacija: Komitetu za ekonomska, socijalna i kulturna prava (1998. godine o stanju ekonomskih i socijalnih prava i 1999. godine o kulturnim pravima) koji su prethodili inicijalnom izveštaju Državne zajednice Srbija i Crna Gora. Od tada do danas, Centar je samostalno ili u saradnji sa drugim nevladinim organizacijama redovno podnosio na desetine alternativnih izveštaja i danas se bavi mehanizmima UN za zaštitu ljudskih prava.
Od svog osnivanja, Beogradski centar je razvijao izdavačku delatnost i, sa preko 140 naslova, postao najveći izdavač u oblasti ljudskih prava u zemlji. Izdanja Centra koriste naučni radnici, profesori, studenti, pravni praktičari, državni organi, domaće i strane organizacije koje se bave ljudskim pravima, diplomatska predstavništva, itd.
Nadajući se da ćemo povećati broj onih koji će razumeti i podržati vrednosti za koje se zalažemo, bili smo uključeni u razne promotivne aktivnosti (kulturne manifestacije, filmove, radijsku produkciju, filmske festivale, izložbei sl.), a i sami smo snimili niz kratkih filmova.
Od svog osnivanja, Centar je smatrao da se naša država i društvo ne mogu menjati iz Beograda i nezavisno od regiona. Odazivali smo se svakom pozivu na saradnju ili za pomoć nevladinih organizacija koje su se zalagale za iste vrednosti. Pored toga, Centar je osnovao ispostave u Priboju, Nišu, Užicu i Kraljevu, pomagavši im dokle god je bilo potrebno da se osamostale i počnu nezavisno da rade kao samostalne kancelarije. Članica smo nekoliko koalicija i mreža: Kuće ljudskih prava, Asocijacije instituta za ljudska prava (Association of Human Rights Institutes – AHRI), Evropske pravne mreže o azilu (ELENA – European Legal Network on Asylum), Evropskog saveta za izbeglice i prognana lica (ECRE – European Council on Refugees and Exiles), Sektorske organizacije civilnog društva (SEKO), Balkanski savet za migracije, Balkanske mreže za ljudska prava, Koalicije za monitoring prava deteta, regionalne Koalicije za ravnopravnost – KORAK.
Brojne ostale aktivnosti Centra obuhvataju angažovane radove i dokumentarne filmove, pozorišne predstave, izložbe, lokalne i regionalne radionice, istraživanja javnog mnenja, projekte saradnje sa medijima i niz drugih aktivističkih i umetničkih poduhvata.