Beogradski centar za ljudska prava na prvom Regionalnom forumu ‘Biznis i ljudska prava u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji’
Beogradski centar za ljudska prava učestvuje na prvom Regionalnom forumu ‘Biznis i ljudska prava u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji’ koji se održava od 23. do 25. novembra u onlajn formi.
Prvi Regionalni forum organizuju UNDP Istanbul & Bangkok Regionalni centar i Radna grupa za biznis i ljudska prava Ujedinjenih nacija. Kao vitalna platforma za razmenu novih praksi u zemljama Istočne Evrope i Centralne Azije i šire, Forum ima za cilj da omogući razmenu, konstruktivan dijalog i edukaciju između učesnika iz međunarodnih organizacija, nacionalnih vlada, poslovnog sveta i sindikata, nacionalnih insitucija za ljudska prava i organizacija civilnog društva.
Kao jedina organizacija iz Srbije koja učestvuje na ovom skupu koji okuplja predstavnike velikog broja zemalja u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji, Beogradski centar za ljudska prava u okviru Foruma organizuje prateći onlajn događaj „Od voluntarizma do obaveza: biznis i ljudska prava u Jugoistočnoj Evropi“ 24. novembra od 13.00 – 14.30 časova.
Rukovodeća načela Ujedinjenih nacija o biznisu i ljudskim pravima (United Nations Guiding Principles on Business and Human Rights – UNGP) jedan su od najuspešnijih okvira u kom se već skoro deceniju vodi intenzivan dijalog o sprečavanju kršenja ljudskih prava i njihovom unapređenju. Rukovodećim načelima, koje je Savet za ljudska prava Ujedinjenih nacija jednoglasno usvojio 2011. godine regulisani su kako korporativna obaveza poštovanja ljudskih prava, tako i obaveza država da ljudskih prava zaštite.
Širom sveta, a naročito u Evropi, efektivnost Rukovodećih načela dovela je do zamaha inicijativa koje stvaraju uslove i kreiraju mehanizme za ostvarivanje trajnog poštovanja ljudskih prava. O tome svedoči najnovija inicijativa Evropske komisije o usvajanju propisa po kojima će kompanije u Evropskoj uniji od sledeće godine biti u obavezi da preduzimaju svestranu procenu rizika (due dilligence) koje njihovo poslovanje poredstavlja za ljudska prava i zaštitu živote sredine.
Ovaj pozitivni trend je, međutim, uglavnom do sada zaobišao Jugoistočnu Evropu. Samo je Slovenija usvojila Nacionalni akcioni plan o biznisu i ljudskim pravima. U odnosu na države, ova činjenica ukazuje na vrlo sporo prihvatanje ove teme u regionu, posebno jer se potreba privlačenja stranih direktnih investicija koristi kao opravdanje za smanjenje zaštite ljudskih prava i životne sredine. U odnosu na kompanije, ukazuje na preovlađujući stav kompanija iz kojeg izostaje osećaj o obavezi poštovanja prava kao i nedsotatak razumavanja širine njihovog uticaja.
Međutim, u praksi je došlo i do pomaka, za koje su mahom zaslužne organizacije civilnog društva, kao i socijalni preduzetnici i ostali predani pojedinci. Tokom panela koji u okviru prvog Regionalnog foruma o biznisu i ljudskim pravima organizuje Beogradski centar za ljudska prava tema su upravo ti početni napori u Jugoistočnoj Evropi, mogućnosti kako podstaći kompanije da pređu sa etike društveno odgovornog poslovanja, koju odlikuju volonterstvo i filantropija, na etiku koju donose Rukovodeća načela, gde obaveza poštovanja međunarodno priznatih ljudskih prava vodi smanjenju rizika i preuzimanju sveobuhvatne odgovornosti.
Regionalni forum o biznisu i ljudskim pravima možete pratiti na ovom linku: https://www.youtube.com/watch?v=aw9M_hOO2Ic