Izbor politički podobnih tužilaca urušava vladavinu prava
Povodom izjave Ministra pravde Nikole Selakovića da se prilikom izbora novih tužilaca, biraju oni koji, između ostalog, politički odgovaraju Vladi Republike Srbije, organizacije za ljudska prava ističu da je primenom političkih kriterijuma očigledno narušena i ustavnost i zakonitost procesa izbora tužilaca i zahteva smenu Ministra pravde, kao i ponavljanje izbora tužilaca.
Izjava Ministra pravde: |
Dana 21. decembra 2015. godine na dnevnom redu sednice Skupštine Republike Srbije bio je izbor 55 tužilaca, među kojima i Tužioca za ratne zločine. Na sednici nije izabran novi Tužilac za ratne zločine zato što nijedan od šest kandidata nije dobio većinu glasova.
Prema Zakonu o javnom tužilaštvu, Državno veće tužilaca predlaže kandidate za izbor javnih tužilaca Vladi Republike Srbije, a Vlada potom, kao ovlašćeni predlagač, predlaže konačne kandidate za izbor javnih tužilaca Narodnoj Skupštini. Udruženje tužilaca Srbije je još pre sednice Skupštine iznelo kritiku na profil kandidata koje je predložila Vlada, ukazujući da su kriterijumi Vlade nejasni, te da nisu nužno predloženi oni tužioci koji su ujedno ocenjeni kao najstručniji, najosposobljeniji i najdostojniji.
Zakon o javnom tužilaštvu: „Zabranjen je svaki uticaj na rad javnog tužilaštva i na postupanje u predmetima od strane izvršne i zakonodavne vlasti, korišćenjem javnog položaja, sredstava javnog informisanja ili na bilo koji drugi način kojim može da se ugrozi samostalnost u radu javnog tužilaštva.” |
Tokom sednice Skupštine, poslanici su kritikovali Vladu zbog nedostatka jasnih kriterijuma za izbor javnih tužilaca, ukazujući na mogućnost nezakonitog političkog uticaja.
Ministar pravde Nikola Selaković je na ove kritike reagovao eksplicitnim priznanjem da se Vlada zaista rukovodila i nedozvoljenim političkim kriterijumima prilikom izbora tužilaca: “Nisam politički mazohista da biram one koji potpuno ne odgovaraju politički Vladi. Ali, pre svega, kriterijum je stručnost za obavljanje tužilačkog posla.”
Ovakvim postupanjem, Ministar pravde Republike Srbije je prekršio ustavne garancije samostalnosti javnog tužilaštva, kao i zakonske garancije o nezavisnosti u radu.
Na ugrožavanje samostalnosti i nezavisnosti tužilaštva u procesu izbora tužilaca ukazala je Evropska Komisija u izveštaju o napretku za 2015. godinu: „Ima prostora za vršenje političkog uticaja prilikom izbora i imenovanja sudija i tužilaca.“ Komisija je ujedno posebno ukazala na pritisak prema Tužilaštvu za ratne zločine: „Politički pritisak kojim se podriva rad Tužilaštva za ratne zločine (TRZ) je razlog za zabrinutost.“ Samo za političke napade na TRZ tokom 2015. godine, reagovali su Komesar za ljudska prava Saveta Evrope, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, ali i domaća stručna javnost.
Primena neustavnih i protvizakonitih političkih kriterijuma prilikom izbora kadnidata za tužioce od strane Vlade, odnosno Ministra pravde ukazuju da je proces izbora tužilaca teško diskreditovan. Zbog toga organizacije za ljudska prava zahtevaju njegovu smenu, kao i ponavljanje postupka izbora javnih tužilaca u skladu sa ustavnim i zakonskim principima.
Fond za humanitarno pravo
Centar za praktičnu politiku
Helsinški odbor za ljudska prava
Inicijativa mladih za ljudska prava
Beogradski centar za ljudska prava