Javnost ima pravo da zna
Nesporno je pravo i obaveza države da zakonitim i primerenim sredstvima obezbedi neometano funkcinisanje zatvora. Međutim, ponašanje odgovornih, uključujući i ministra pravde, ozbiljno zabrinjava. Ministar i njegovi saradnici mesecima prikrivaju pravo stanju u zatvorima u Srbiji. U nekoliko navrata je negirano da ozbiljne pobune uopšte postoje, a mediji su okrivljavani za navodno uznemiravanje javnosti.
Istovremeno, izveštaji organizacija koje prate stanje u zatvorima ukazuju na alarmantnu situaciju. Srbija je potpisnica brojnih međunarodnih ugovora koji garantuju zabranu mučenja. Ovi ugovori, uključujući i Konvenciju Ujedinjenih nacija protiv mučenja i (Evropsku) Konvenciju za sprečavanju mučenja, posebno obavezuju državu da obezbedi uslove u zatvorima i pritvorskim jedinicima koji će podrazumevati poštovanje osnovnih ljudskih prava lica koja u njima borave. Svi dosadašnji izveštaji Komiteta za sprečavanje mučenja, specijalnog tela formiranog (Evropskom) Konvencijom za sprečavanje mučenja, ocenjuju da je stanje u domaćim zatvorima dalako ispod obaveznih standarda.
Beogradski centar za ljudska prava poziva nadležne državne organe da ozbiljno pristupe rešavanju problema. Ovaj problem se ne može prevazići ekspresnim pisanjem zakona o amnestiji kao što se ni pobune ne mogu rešavati samo intervencijom policije. Zahtevamo od odgovornih da obaveste javnost o svim važnim detaljima prošlonedeljne akcije i eventualnim slučajevima prekoračenja upotrebe sile. Beogradski centar će se obratiti i Komitetu za sprečavanje mučenja i predložiti da njegovi predstavnici posete srbijanske zatvore, procene stanje i daju nove preporuke vlastima. Naša namera je da pomognemo domaćim organima da počnu ozbiljnu akciju sređivanja situacije u zatvorima i podizanja nivoa poštovanja ljudskih prava u njima.