Kukavičko pokazivanje „patriotizma“
Beogradski centar za ljudska prava upozorava na neprihvatljivo ponašanje niške policije koja je pod izgovorom obavljanja „informativnog razgovora“ maltretirala članove nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava. Pripadnici SUP Niš su, protivno domaćim zakonima i kršeći odredbe prihvaćenih međunarodnih ugovora o ljudskim pravima, nekoliko sati propitivali privedene o njihovim političkim uverenjima i vređali ih po raznim osnovima. Naš pravni poredak jasno propisuje ovlašćenja policije u slučaju obavljanja informativnog razgovora. Učenje patriotizmu i ozbiljne pretnje ne samo da nisu dozvoljene nego su, i u ovom i u svakom drugom kontaktu policije i građana, izričito zabranjene i kažnjive.
Zabrinjavajući je običaj naše policije da izjednačava kršitelje zakona i žrtve takvog ponašanja. Aktivisti Inicijative mladih za ljudska prava su nesumnjivo bili žrtve napada pojednih građana koji su na njih nasrnuli tokom sprovođenja akcije obeležavanja zločina u Srebrenici. Ne samo da je neprimereno nego je i opasno što policija u takvoj situaciji maltretira one koji su napadnuti umesto da im pruži odgovarajuću zaštitu.
Polemisanje policije o tome ko je heroj a ko izdajnik i negiranje počinjenih zločina je poseban problem. Svoje eventualne primedbe oko ocene događaja iz prošlosti policajci mogu da upute najvišim zvaničnicima naše zemlje koji su izneli jasan stav o prirodi zločina u Srebrenici. Razume se i tada svoje stavove mogu da iznose samo kao građani a nikako kao pripadnici policije.
Beogradski centar zahteva da se onemogući slično ponašanje pripadnika policije a da se u pomenutom slučaju ozbiljno ispita i utvrdi odgovornost policajaca koji su prekoračili zakonska ovlašćenja. Nekažnjeno kršenje zakona, i u slučaju ratnih zločina i u svakodnevnom postupanju policije, uvek vodi novim kršenjima ljudskih prava.