Objavljeno drugo izdanje knjige Haške nedoumice
Beogradski centar za ljudska prava je objavio drugo, izmenjeno i dopunjeno izdanje knjige Haške nedoumice – poznato i nepoznato o Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju, čiji su autori Vojin Dimitrijević, Vidan Hadži-Vidanović, Ivan Jovanović, Žarko Marković i Marko Milanović. Prvo izdanje ove knjige, čiji je cilj da sve zainteresovane za rad Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (MKTJ) i međunarodno krivično pravo sa ovim temama upozna na što jednostavniji način, razumljiv i onima koji nisu pravnici, izašlo je 2010. godine. Od tada do izlaska drugog izdanja, MKTJ je doneo nekoliko vrlo važnih presuda, od kojih se neke mogu uvrstiti među najkritikovanije (i najproblematičnije) odluke u njegovoj dvadesetogodišnjoj istoriji.
Naravno, ovde se pre svega misli na oslobađajuće presude Žalbenog veća MKTJ izrečene u postupcima koji su se vodili protiv hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača i protiv bivšeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, generala Momčila Perišića, te oslobađajuću prvostepenu presudu izrečenu u postupku protiv nekada vodećih ljudi Službe državne bezbednosti Srbije, Jovice Stanišića i Franka Simatovića. Te odluke su uzburkale strasti na prostoru bivše Jugoslavije i zbunile stručnu javnost, tako da su se među kritičarima MKTJ našli i oni koji su godinama bili naklonjeni njegovom radu i misiji.
Tribunalu se zamera da je ovim odlukama neke od osoba najodgovornijih za teške zločine koji su obeležili raspad SFRJ oslobodio svake odgovornosti, žrtve nekih zločina ostavio bez ikakve pravde, da je otežao postupak pomirenja, pa i da je svojim stavovima međunarodno krivično pravo oblikovao tako da će ubuduće biti vrlo teško kazniti one koji sa distance podržavaju ratne aktivnosti država ili organizacija koje vrše teške zločine protiv međunarodnog prava ili čak ratuju s ciljevima koji su sami po sebi kriminalni, poput etničkog čišćenja ili genocida.
Ovo je jedan od razloga što su autori knjige koja se bavi nedoumicama i kritikama u vezi s radom MKTJ smatrali da postoji potreba za objavljivanjem njenog drugog, izmenjenog i dopunjenog izdanja, ali nije i jedini. Osnovi za postojanje i sam rad Tribunala ne mogu se ocenjivati samo kroz prizmu pomenutih osporavanih presuda.
Pored komentara nedavno izrečenih presuda, ovo izdanje sadrži dopune koje se odnose na završetak rada Tribunala i osnivanje Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, koji će u poslednjoj fazi rada i posle zatvaranja MKTJ od njega preuzeti pojedine funkcije, uz dopune koje se tiču postupaka koji se u vezi sa zločinima protiv međunarodnog prava vode pred sudovima u zemljama nastalim raspadom SFRJ.
Novo izdanje u pdf formatu možete preuzeti ovde…