Olako obećana brzina
Srbiji novi pravni i politički okvir treba iz drugih, zaista nacionalnih i demokratskih interesa. Treba nam demokratski, moderni, proevropski ustav koji treba da označi konačan raskid sa nedemokratskom prošlošću. Takva prošlost i maniri političara iz nje, upravo i jesu razlog sadašnjeg položaja Kosova. Sigurni smo da bi donošenje novog ustava na brzinu i za trenutnu političku potrebu samo pokazalo da ova zemlja nije mnogo odmakla na putu svoje demokratizacije i da njene političke elite ne razumeju ni potrebe ni budućnost države koju vode.
O rešenjima koja će biti uneta u novi ustav ne možemo mnogo reći. Niko, van uskog kruga predstavnika političkih stranaka, i ne zna šta tačno u nacrtu ustava piše. Beogradski centar će, onda kada bude video buduća rešenja, komentarisati kvalitet garancija ljudskih prava u novom ustavu. Do tada, smatramo da je sama ideja ljudskih prava, a posebno pravo građana na učestvovanje u poslovima zajednice najgrublje prekršeno. U takvim uslovima je cinična odredba preambule po kojoj „građani donose Ustav Srbije”.
Nadali smo se da će političke partije, jedini akteri procesa usaglašavanja ustava, shvatiti da je neozbiljan i pogrešan ovaj način stvaranja ustava kojim se krši i sama ustavna procedura. Beogradski centar za ljudska prava poziva sve državne organe i političke stranke da se ponašaju odgovorno i otvore postupak usaglašavanja ustava za sve koji žele i mogu da pomognu da Srbija dobije savremen i demokratski ustav.