Podrška članstvu u EU u porastu
Građani Srbije nisu dovoljno informisani o pregovorima Srbije za članstvo u EU i većina njih nema pozitivno mišljenje o Uniji. Ipak, smatraju da bi članstvo u EU Srbiji donelo koristi i njima samima i društvu u celini, pa bi zbog toga podržali pristupanje Srbije EU ukoliko bi se sada održao referendum, pokazalo je istraživanje predstavljeno 25. marta, koje je IPSOS Stratedžik marketing sproveo za Novinsku agenciju Beta. Trend rasta podrške članstvu u EU beleži se od 2012. godine, rečeno je na predstavljanju istraživanja.“Od kraja 2012. imamo uzlaznu liniju, danas imamo više ljudi nego pre godinu ili godinu i po dana koji bi podržali ulazak u EU”, izjavio je predstavnik IPSOS Stratedžik marketinga Predrag Kurčubić predstavljajući istraživanje sprovedeno u okviru projekta Argus koji agencija Beta sprovodi uz podršku EU.
Na referendumu o članstvu u EU u ovom trenutku bi se za članstvo izjasnilo 54% građana, pri čemu bi 29% sigurno glasalo za, a 26% verovatno, dok bi 19% bi bilo sigurno protiv, a 8% bi verovatno reklo „ne“, pokazalo je istraživanje sprovedeno od 22. do 27. februara na reprezentativnom uzorku većem od 1.000 ispitanika. Ne bi glasalo 13% ispitanika, dok je 6% reklo da ne zna.
Rezultati o podršci članstvu u EU donekle su u neskladu sa mišljenjem građana o međunarodnim institucijama i državama, budući da je svaki četvrti (27%) rekao da o EU ima pozitivno mišljenje.
“Duplo više bi bilo spremno da podrži ulazak Srbije nego što ih ima pozitivno mišljenje o EU. To pokazuje da od EU očekuju određene benefite, da bi bili spremni dsa podrže zato što očekuju da bi se nešto pozitivno desilo”, rekao je Kurčubić.
Više građana ima pozitivan stav o Rusiji – 46%, dok je pretežno negativan stav o SAD i NATO, o kojima pozitivno mišljenje ima tek 13 odnosno 5% ispitanika. Prema podacima Stratedžik marketinga, EU je najveću podršku među građanima Srbije imala na proleće 2008. godine, kada je oko 40% građana imalo pozitivno mišljenje. Ovaj procenat je od tada u više navrata opadao i ispod 20%.
“Trendovi su poprilično stabilni. Nekad iskoči veći broj pozitivnih stavova i prema EU, to zavisi od zbivanja u tom trenutku poput prijema nekih članica, poseta zvaničnika“, rekao je Kurčubić. Detaljnije pročitajte ovde…
Istraživanje možete pogledati ovde…