Poziv za program „PodJednako Važni“

Poziv za program „PodJednako Važni“

POD=GFormOmladinski program Beogradskog centra za ljudska prava poziva nastavnike/nastavnice, edukatore/edukatorke, trenere/trenerice ili omladinske radnike/radnice koji rade direktno sa mladima da se prijave za program „PodJednako Važni“

Tražimo 12 ljudi (6 iz polja formalnog, 6 iz polja neformalnog obrazovanja) koji će steći nove kompetencije vođenja inovativnih dramskih radionica, ali i dati svoj doprinos izradi inovativnog dramskog metoda. Poziv je namenjen svim nastavnicima/nastavnicama, omladinskim radnicima/radnicama i edukatorima/edukatorkama (u nastavku teksta sve kategorije zanimanja će biti pod: EDUKATOR/KA) iz Srbije. Posebno ohrabrujemo edukatore/ke iz Prijepolja, Pirota, Vranja, Novi Pazara, Leskovca i Subotice da se prijave.

Program „PodJednako Važni“ nudi nove metode rada i novi alat za edukaciju u radu sa mladima na temu socijalne (ne)pravde i (ne)jednakosti, koji će biti razvijen direktno uz konsultacije sa mladima kao i sa onima koji rade sa mladima. Cilj programa je razvijanje novog kurikuluma za rad sa mladima koji se sastoji od seta dramskih radionica / dramskih simulacija, kako bi se mladi senzibilisali za teme (ne)jednakosti i socijalne (ne)pravde i ujedno osnažili da deluju u zajednici i promovišu vrednosti jednakosti i socijalne pravde.

POD=Osnovni vizual FBNovi edukativni alat u vidu dramskih simulacija uključuje učesnike i učesnice na aktivan način, kroz igranje uloga i angažovanje emocija, kritičko razmišljanje i konkretne akcije.

Zainteresovani za uključivanje u program „PodJednako Važni“ treba da popune upitnik na linku ovde do 19. novembra

Za više informacija o samom programu kliknite ovde

Za dodatne informacije i/ili pitanja pišite na [email protected].

Pandemija uzrokovana koronavirusom je produbila postojeće nejednakosti u društvu. Pristup zdravstvenim uslugama je za ranjive grupe mladih bio još više otežan, dok su mladi koji žive u neformalnim naseljima bili direktno ugroženiji kad je u pitanju bolest Covid-19, samim tim što nisu imali određene sanitarne uslove za održavanje higijene. Prelaskom na nastavu na daljinu mladi koji nemaju pristup internetu, mladi lošijeg materijalnog statusa su direktno bili isključeni iz tokova i nisu mogli da idu u korak sa svojim vršnjacima*.

Tema nejednakosti i socijalne pravde se na taj način pokazala kao jedna od ključnih tema u vremenima krize, bez čijeg rešavanja nije moguće govoriti o solidarnoj zajednici.

Formalni pa čak ni neformalni edukativni programi se ne bave dovoljno temom nejednakosti i socijalne pravde. Novi alati i kurikulumi su potrebni kako bi se tema razumela i kako bi se radilo na njoj iz različitih perspektiva.

Projekat sprovodimo uz podršku Ambasade SAD u Beogradu.

____

* http://www.bgcentar.org.rs/bgcentar/wp-content/uploads/2014/01/Izvestaj-o-ljudskim-pravima-mladih-2020-15-04_compressed-compressed.pdf