Pozivamo nosioce vlasti u Srbiji da hitno odgovore na tvrdnje o postojanju navodnog sporazuma sa Austrijom o prihvatanju migranata i tražilaca azila
Beogradski centar za ljudska prava poziva predstavnike Vlade Republike Srbije da javnosti saopšte tačne informacije u vezi sa navodima o postojanju međudržavnog sporazuma između Srbije i Austrije o prihvatanju iregularnih migranata i odbijenih tražilaca azila.
Nakon više medijskih spekulacija, redakcija na srpskom jeziku nemačkog medijskog servisa Dojče vele objavila je 15. aprila 2020. godine tekst u kojem navodi da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije potvrdilo postojanje „radnog sporazuma“ između Austrije i Srbije o vraćanju odbijenih tražilaca azila, da je sporazum potpisan 24. aprila 2019. godine i da je o međusobnim pravima i obavezama iz dokumenta dogovorena obostrana ćutnja. Kako je reč o potvrdi koju je Dojče vele dobio posredno, imajući uvid u odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije na dopis predstavnika liberala u austrijskom parlamentu, smatramo da je od izuzetnog značaja da se pitanje postojanja ovog sporazuma hitno i precizno razjasni.
Podsećamo da je u poslednje vreme u javnosti u Srbiji primetna radikalizacija pojedinih društvenih grupa prema migrantima i tražiocima azila, da su određeni mediji i društvene mreže preplavljeni brojnim neproverenim sadržajima, poluinformacijama koje se odnose i na navodni sporazumu između Austrije i Srbije. Neprecizni, nejasni i polovični podaci koji su trenutno dostupni, pogodni su za razne vrste zloupotreba i nisu u interesu pravne sigurnosti građana Srbije, niti lica koja preko njene teritorije tranzitiraju i traže međunarodnu zaštititu.
Beogradski centar za ljudska prava poziva nadležne državne organe, a pre svega Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo spoljnih poslova, da se oglase povodom navoda o postojanju sporazuma između Austrije i Srbije. Ukoliko su oni istiniti, smatramo potrebnim da sadržina tog dokumenta bude objavljena i dostupna zainteresovanoj javnosti. Centar napominje da je od izuzetne važnosti da predstavnici države Srbije vode jasnu i transparentnu migracionu politiku.