Preminuo Vojin Dimitrijević
Preuzeto sa sajta RTS, petak, 05. okt 2012, 15:05 -> 19:54, Pripremio Miloš Milić
Profesor Vojin Dimitrijević, direktor Beogradskog centra za ljudska prava, preminuo je u Beogradu u 81. godini.
Direktor Beogradskog centra za ljudska prava i profesor međunarodnog prava Vojin Dimitrijević preminuo je u Beogradu u 81. godini.Dimitrijević je rođen 9. jula 1932. godine u Rijeci. Gimnaziju i Pravni fakultet završio je u Beogradu na kome je magistrirao i doktorirao. Bio je počasni doktor univerziteta „Makgil“ (Montreal) i „Kent“ (Kenterberi).
Bio je član Venecijanske komisije, Instituta de Droit internešenal, Međunarodne komisije pravnika, sudija Stalnog arbitražnog suda u Hagu, član Upravnog odbora Asocijacije instituta za ljudska prava i član Srpskog PEN centra.
Bio je redovni profesor Međunarodnog javnog prava i Međunarodnih odnosa na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu do septembra 1998. kada mu je prestao radni odnos zbog protivljenja novom Zakonu o univerzitetu Republike Srbije i protesta zbog otpuštanja kolega na osnovu toga Zakona. Bio je član, izvestilac i potpredsednik Komiteta UN za ljudska prava.
Između ostalog, bio potpredsednik Asocijacije za međunarodne studije, sudija ad hok Međunarodnog suda pravde, predsednik Jugoslovenskog foruma za ljudska prava, predsednik Jugoslovenskog udruženja za međunarodno pravo, član Saveta za borbu protiv korupcije i predsednik Evropskog pokreta u Srbiji.
Bio je i član Predsedništva Građanskog saveza Srbije. Kao gostujući profesor, predavao je na univerzitetima u Splitu, Sarajevu, Virdžiniji (SAD), Oslu (Norveška) i Lundu (Švedska). Držao je predavanja i na mnogim drugim univerzitetima.
Objavio je, sam ili kao koautor, veliki broj udžbenika i knjiga, kao i mnogobrojne članke. Više izdanja doživele su knjige Terorizam, Strahovlada, Silaženje s uma i Međunarodno pravo ljudskih prava. Direktor Beogradskog centra za ljudska prava je od 1995. godine.
Veliki gubitak za društvo
Beogradski Centar za ljudska prava ocenio je da su smrću Dimitrijevića, koga su u Srbiji mnogi voleli, a poštovali svi, pa i protivnici, borba za ljudska prava i izgradnju demokratije u našoj zemlji pretrpeli ozbiljan gubitak.
„Velika elokvencija, jaka argumentacija, smirenost u raspravi, upornost u insistiranju na sprovođenju prava i pravde i veliko poštovanje za čoveka, doprineli su velikom uvažavanju profesora Dimitrijevića u svetu i u Srbiji“, naveo je Centar.
„Od trenutka kada je kroz emisiju TV Beograd ‘Kino oko’ pokrenuo ozbiljne kritičke rasprave u društvu u kome je živeo, nije odustajao od borbe za bolje društvo, za uvažavanje čoveka i njegovih prava i napora da demokratija u Srbije postane poput one u razvijenim zemljama Evrope“, navodi se u saopštenju.
Predsednik Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je da će profesor Vojin Dimitrijević biti upamćen kao beskompromisni borac za mir, toleranciju i zaštitu ljudskih prava. Tadić je istakao da su „nemerljive zasluge Vojina Dimitrijevića, istaknutog pravnika, profesora i aktivnog borca za ljudska prava na polju demokratizacije našeg društva“, saopštio je DS.
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je u telegramu saučešća porodici naveo da će Vojina Dimitrijevića građani pamtiti kao neumornog borca za pravdu.
„Profesor Dimitrijević je, kao jedan od naših najboljih pravnika i stručnjaka za međunarodno pravo, bio duboko poštovan ne samo od svojih kolega, već od svih koji su vršili neku funciju braneći demokratske procese u našem društvu i štiteći međunarodno pravo naše države i njenih građana“, navodi se u u telegramu saučešća Đilasa.
Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović rekao je da je smrt Vojina Dimitrijevića veliki gubitak za društvo u Srbiji koje je u njemu imalo pouzdanog i vrednog profesora, hrabrog aktivistu za ljudska prava i veliki naučni autoritet.
„Dimitrijević se suprotstavio ratu kada to u Srbiji nije bilo ni lako ni jednostavno, kao što se borio za demokratizaciju Srbije protiv Miloševićevog poretka u društvu koje dugo nije bilo spremno za istinu o prirodi tog sistema“, rekao je Jovanović.
Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska prava Meho Omerović ukazao je da je Srbija izgubila velikog borca za građansko društvo i pravnu državu, dok je zaštitnik građana Saša Janković istakao da je Dimitrijević bio najveći borac za ljudska prava.
Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine saopštili su da je Srbija ostala bez jednog od svojih najvrednijih ljudi. Njegovim odlaskom NUNS i NDNV su, kako navode, ostali bez velikog prijatelja i podrške u borbi za profesionalni oporavak novinarstva.
Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju u Srbiji navela je da je profesor Dimitrijević bio neumorni zastupnik ravnopravnosti i unapređenja ljudskih prava, demokratije i vladavine zakona, onih vrednosti koje čine temelj rada OEBS-a.