Rasprava pred Evropskim sudom za ljudska prava povodom bombardovanja zgrade RTS 1999. godine

Krajem oktobra 2001. održaće se javna rasprava pred Velikim većem Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu povodom zahteva koji su svojevremeno podneli srodnici četiri radnika RTS, poginula prilikom napada snaga NATO na zgradu Radio Televizije Srbije (RTS) u Beogradu 23. aprila 1999, kao i jedan pri tom povređeni radnik. Njih zastupaju predstavnici Beogradskog centra za ljudska i pravnici iz Velike Britanije i SAD.

Podnosioci zahteva traže naknadu štete zbog povrede Evropske konvencije o ljudskim pravima. Oni tvrde da sedamnaest država – članica Severnoatlantskog pakta (NATO), koje su istovremeno i ugovornice Evropske konvencije o ljudskim pravima, nisu poštovale pravo na život petoro žrtava, što im je bila dužnost prema Konvenciji. Oni tuže sedamnaest država – Belgiju, Veliku Britaniju, Grčku, Dansku, Island, Italiju, Luksemburg, Mađarsku, Nemačku, Norvešku, Poljsku, Portugal, Tursku, Francusku, Holandiju, Češku Republiku i Španiju. Preostale dve članice NATO, SAD i Kanada, nisu obuhvaćene Evropskom konvencijom.

Tužioci tvrde da je određivanje zgrade RTS za vojni cilj bilo nezakonito prema međunarodnom pravu i protivno Evropskoj konvenciji.

Sud je naložio tuženim državama da odgovore na neka pitanja koja se tiču prihvatljivosti zahteva. U ime većine njih odgovore je 2. maja 2001. godine podnela vlada Velike Britanije, a Francuska, Poljska i Mađarska poslale su svoje posebne primedbe. Tužene države se iz raznih razloga suprotstavljaju zahtevu i tvrde da Sud nije nadležan. Zastupnici oštećenih predali su 3. septembra 2001. svoje replike na tvrdnje tuženih država. O argumentima obeju strana Veliko veće će odlučiti pošto sasluša predstavnike stranaka u usmenoj raspravi,

Podnosioci zahteva su roditelji poginulih Ksenije Banković, Nebojše Stojanovića i Darka Stoimenovskog, supruga poginulog Milana Joksimovića, kao i povređeni Dragan Šuković.

Na čelu tima zastupnika oštećenih je Toni Fišer (Fisher) iz advokatske kancelarije Fišer, Džons i Grinvud u Kolčesteru, Engleska. Pred Sudom će istupati Vojin Dimitrijević i Tatjana Papić iz Beogradskog Centra za ljudska prava, profesori Kevin Bojl (Boyle) i Fransoaz Hempson (Hampson) iz Velike Britanije i Hurst Hanum (Hannum), profesor Univerziteta Tafts u Kembridžu, SAD.

Dalja obaveštenja  mogu se dobiti od Beogradskog centra za ljudska prava (tel/fax: 011 3085 328) i pomenute advokatske kancelarije u Kolčesteru (tel: ++44 1206 578 282, fax: ++ 44 1206 760 282).