Sporazum sa SAD bi bio suprotan Međunarodnim obavezama SCG
Ovakve sporazume su, još septembra 2002, odbile da potpišu zemlje članice Evropske Unije (EU). Tom prilikom EU je ustanovila i »osnovne principe«, kojih bi države članice trebalo da se pridržavaju ukoliko ipak odluče da uđu u pregovore sa SAD oko potpisivanja tih sporazuma.
Kako Bečka konvencija o ugovornom pravu obavezuje državu da se uzdrži od akata koji bi lišili ugovor koji je potpisala njegovog predmeta i svrhe, zemlje ugovornice Rimskog Statuta prekršile bi predmet ugovora – ustanovljavanje individualne krivične odgovornosti za međunarodne zločine – prihvatanjem sporazuma kakav SAD nudi. Povrh toga, ugovornice bi prekršile i svrhu Rimskog statuta koja je oličena u ideji da jedan stalani međunarodni sud sudi osumnjičenima za najteže zločine i da nadgleda suđenja pred domaćim sudovima država ugovornica.
Međunarodni položaj Srbije i Crne Gore i pritisak SAD, može dovesti do toga da naša država ipak uđe u pregovore oko potpisivanja sporazuma sa SAD. Beogradski centar traži od vlasti da, ako ipak odluče da stupi u pregovore sa SAD, poštuje principe koje je utvrdila EU, kako bi bar na taj način obezbedila minimalne garantije za poštovanje predmeta i svrhe Rimskog statuta.
Vlasti Srbije i Crne Gore bi morale da uključe sledeće principe u eventualni posebni sporazum sa SAD:
- Pošto sporazumi ne smeju da promovišu nekažnjivost, SAD moraju da se u obavezujućim odredbama sporazuma obavežu da će suditi svim osumnjičenim da su počinili teške međunarodne zločine;
- sporazum ne sme da se odnosi na sve američke državljane, već samo na vojnike, odn. nocioce diplomatskog imuniteta;
- trajanje ovog sporazuma bi trebalo vremenski ograničiti, i to na ne više od tri godine;
- načelo reciprociteta ne sme da bude uključeno u posebni sporazum, što znači da se on ne može odnositi na građane SCG. U suprotnom, bi naša zemlja prekršila odredbe Rimskog statuta;
- konačno, posebni sporazum ne sme da stupi na snagu pre ratifikacije u parlamentu SCG.
Licemerno je da SAD, kao država koja nedvosmisleno insistira na saradnji s jednim ad hoc međunarodnim sudom, kakav je Haški tribunal, podriva pokušaj ustanovljavanja Stalnog međunarodnog krivičnog Suda. Stručna javnost u SCG svesna je obaveze naše zemlje da sarađuje s Haškim tribunalom, što proističe iz članstva u Ujedinjenim nacijama. Ratifikacijom Rimskog statuta SCG je preuzela i obavezu da sarađuje sa stalnim Međunarodnim krivičnim Sudom, a posebno da hapsi i izručuje lica koja ovaj Sud traži.