Utrehtska deklaracija o akademskim slobodama
Na godišnjoj konferenciji održanoj na Univerzitetu u Utrehtu, mi, Udruženje instituta za ljudska prava (AHRI), osuđujemo postupke i pretnje u sve većem broju država kojima se ograničavaju ili čak ukidaju akademske slobode u ime bezbednosti, javnog reda, borbe protiv terorizma, kriminala i ekstremizma, putem niza mera, uključujući disciplinske mere, otpuštanja, krivično gonjenje, fizičko nasilje, ograničavanja putovanja i široko rasprostranjeno zastrašivanje brojnih naučnika, nastavnika, studenata i akademskih institucija.
Kao globalna mreža akademskih instituta za ljudska prava, AHRI čvrsto veruje da je akademska sloboda, kako je definisana Deklaracijom iz Lime o akademskim slobodama i autonomiji institucija višeg obrazovanja (Lima Declaration on Academic Freedom and Autonomy of Institutions of Higher Education) koju je usvojio Svetski univerzitetski servis (World University Service) 1988. godine, ključni činilac demokratskih društava i preduslov za ekonomski i društveni razvoj kao i za postizanje održivog mira i napretka. Ovo je najvažnije kako kada je u pitanju sadržina, tako i metod naučnog istraživanja.
Zastrašivanje i represija nad naučnicima, nastavnicima i studentima je kršenje njihovih sloboda izražavanja i mišljenja kao i njihovog prava na obrazovanje zagarantovanih univerzalnim i regionalnim instrumentima za ljudska prava, uključujući oba Pakta Ujedinjenih nacija, čija pedesetogodišnjica usvajanja je proslavljena na ovoj AHRI konferenciji.
Ovakve prakse izazivaju klimu straha u kojoj svaki oblik kreativnog i kritičkog mišljenja biva ugušen, na ogromnu štetu sadašnjih i budućih generacija i društva u celini. U tom smislu, oni nisu u skladu sa Agendom održivog razvoja 2030 (Sustainable Development Agenda 2030) koju je međunarodna zajednica usvojila pre godinu dana u Ujedinjenim nacijama i u kojoj kvalitetno obrazovanje na svim nivoima, naučno istraživanje i inovativnost zauzimaju centralno mesto.
Jednoglasno osuđujemo te prakse i izražavamo punu solidarnost sa našim kolegama u njihovoj borbi za znanje, istinu, mir, ljudska prava, slobodu i toleranciju u njihovim zemljama.
Pozivamo međunarodnu zajednicu i vlasti na svim nivoima da se jasnim stavovima zauzmu protiv ovih praksi, pomognu naučnike, nastavnike i studente koji su ugroženi i istovremeno apelujemo na vlade da poštuju svoje međunarodne i ustavne obaveze.
Utreht, 3. septembar 2016.