U petak 8. novembra 2024. godine još jedna generacija mladih uspešno je završila 28. po redu Školu ljudskih prava „Vojin Dimitrijević“.
Ove godine Škola ljudskih prava počela je 28. oktobra i u periodu od dve nedelje održana je kao intenzivna i sveobuhvatna edukaciju o ljudskim pravima. Polaznici i polaznice Škole ljudskih prava #Generacija2024 u najvećem broju su studenti i studentkinje završnih godina osnovnih ili master studija prava i političkih nauka, ali je bilo i onih koji su došli sa drugih srodnih fakulteta.
Tokom ove godine na Školi ljudskih prava bilo je obuhvaćeno je više od 40 tema iz oblasti ljudskih prava, od razvoja i izvora prava ljudskih prava, preko prava na život, zabranu diskriminacije, zabranu torture, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja, prava na slobodu i bezbednost, slobodu izražavanja, medije i ljudska prava.
Predavanja su se odnosila i na izbore i demokratiju, pravo na rad, ekonomska i socijalna prava, evropske integracije Srbije, kao i ljudska prava u digitalnom dobu, regulisanje govora na društvenim medijima, izazove regulisanja veštačke inteligencije, pravo na privatnost i zaštitu podataka o ličnosti kao i međunarodno humanitarno pravo.
Polaznici i polaznice imali su priluku da na Školi ljudskih prava čuju i priču bivšeg zatvorenika Gvantanamo zatvora, Mansura Adifa koji je tamo proveo gotovo 15 godina i to bez podizanja optužnice i suđenja. Od kada je 2016. godine oslobođen i poslat u Srbiju kao aktivista se bori da svetu predoči pakao u kojem se našao sticajem okolnosti, u američkom ratu protiv terorizma.
Predavanja na Školi ljudskih prava obuhvatala su i oblasti koje se odnose na slobodu udruživanja i slobodu javnog okupljanja, pravo na zdravu životnu sredinu, azil i migracije, prava deteta, prava nacionalnih manjima, rodnu ravnopravnost, prava LGBT osoba, prava osoba sa invaliditetom, kao i antisemitizam i ljudska prava. Teme su se odnosile i na nezavisnost sudstva, zaštitu ljudskih prava pred sudovima u Srbiji i pravično suđenje, međunarodne krivične sudove, Evropski sud za ljudska prava i zaštitu ljudskih prava pred telima Ujedinjenih nacija.
Polaznicima i polaznicama je detaljnije predstavljena uloga nevladinih organizacija u zaštiti ljudskih prava a imali su priliku i da čuju više o aktivnostima međunarodnih nevladinih organizacija kao što su Human Rights House Foundation, Amnesty Interantional, European Council for Refugees and Exiles – ECRE.
Škola ljudskih prava „Vojin Dimitrijević” je intenzivan i sveobuhvatan kurs o ljudskim pravima, namenjen prvenstveno studentima i studentkinjama završnih godina ili poslediplomskih studija prava i drugih društvenih nauka, ali i svima onima koji žele više da saznaju, da se angažuju i doprinesu poštovanju ljudskih prava i širenju kulture ljudskih prava u Srbiji.
Program ovogodišnje Škole ljudskih prava dostupan je ovom LINK-u.
Održavanje Škole ljudskih prava ove godine pomogla je Ambasada Savezne Republike Nemačke u Beogradu.
© fotografije: Beogradski centar za ljudska prava