Beogradski centar za ljudska prava kreće u obilazak gradova u Srbiji u cilju edukovanja i podizanja svesti žena o njihovim pravima koje kao pacijentkinje imaju tokom boravka u ginekološko-akušerskim klinikama, a sve u okviru akcije Karavan #mojepravodaznam.
Prošlog leta smo objavljivanjem kratkog igranog videa želeli da javnosti približimo traume i patnje kroz koje su u zdravstvenim ustanovama prolazile žene koje su bile izložene nehumanom tretmanu tokom sprovođenja procedure indukovanog pobačaja. Naša borba je nastavljena. Nakon kratkog edukativnog priručnika, uradili smo i istraživanje o iskustvima žena tokom sprovođenja procedure indukovanog pobačaja, i sačinili smo analizu važećih procedura i praksi u zdravstvenim ustanovama u Srbiji, u vezi sprovođenja procedure indukovanih pobačaja sa preporukama.
Sada sa velikim zadovoljstvom započinjemo sa sprovođenjem aktivnosti na lokalu.Krećemo u obilazak šest gradova u Srbiji kako bi imali priliku da, na licu mesta, osnažimo i informišemo ženeo pravima koja imaju tokom boravka u ginekološko-akušerskim klinikama i da na licu mesta čujemo njihova iskustva i da razmenimo sve značajne informacije. Karavan će u narednih mesec dana obići Kragujevac, Niš, Novi Sad, Užice, Beograd i Šabac. Nakon Karavana #mojepravodaznam koji traje do polovine oktobra, javnosti ćemo predstaviti analizu sa preporukama u vezi sprovođenja procedure indukovanih pobačaja u Srbiji.
Podsetimo da je priču o nehumanom tretmanu u porodilištima u Srbiji početkom prošle godine pokrenula Milica Filipović iz Šapca koja je javno podelila svoje traumatično iskustvo koje je doživela tokom sprovođenja procedure indukovanog pobačaja u GAK „Narodni front“. Nakon toga, brojne žene u Srbiji su posvedočile su kako su bile izložene sličnom ili istom nehumanom tretmanu u više zdravstvenih ustanova širom Srbije i to decenijama unazad.
Beogradski centar za ljudska prava nastavlja sa aktivnostima podrške i osnaživanje žena koje su prošle kroz nehuman tretman u ginekološko-akušerskimklinikama u Srbiji.
Ovaj projekat je podržan od strane Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women) u okviru projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti, faza II“, koji finansira Evropska unija.
Preuzmi Liflet #mojepravodaznam