Misija i Vizija

Misija i Vizija

Ko smo mi

Beogradski centar za ljudska prava je nestranačko, nepolitičko i neprofitno udruženje građana zainteresovanih za unapređenje teorije i prakse ljudskih prava. Za Beogradski centar su vezani ljudi različitih profesija i profila – pravnici i advokati, politikolozi, sociolozi, ekonomisti, književnici, profesori, studenti i poslovni ljudi. Svi oni svojim znanjem i entuzijazmom doprinose ostvarivanju ciljeva kojima Centar teži.

Od kada postojimo

Beogradski centar je osnovan 1995. godine i od tada do danas prerastao je u jednu od najznačajnijih nevladinih organizacija u Srbiji.

Koji su naši ciljevi

Unapređenje znanja u oblasti ljudskih prava i humanitarnog prava, razvoj demokratije, uspostavljanje pravne države i građanskog društva u Srbiji i u ostalim državama nastalim na prelazu iz autokratije u demokratiju osnovni su ciljevi Beogradskog centra.

Centar je tokom više od dve decenije svoga postojanja nastojao da podigne svest građana o značaju i dometima ideje ljudskih prava i individulanih sloboda i stvori klimu za njihovo puno uvažavanje.

Najvažnije oblasti delovanja Centra su:

Zbog čega postojimo

Za svoja dostignuća i rad u oblasti ljudskih prava, Centar je dobio Bruno Krajski (Bruno Kreisky) nagradu za 2000. godinu. Primljen je u Udruženje instituta za ljudska prava (Association of Human Rights Institutes – AHRI), kao jedina članica iz Jugoistočne Evrope i jedina nevladina organizacija među 55 instituta iz celog sveta.

U novembru 2011. Beogradski centar za ljudska prava je, kao jedna od pet organizacija osnivača, učestvovao u uspostavljanju Kuće ljudskih prava u Beogradu (http://en.kucaljudskihprava.rs/).

Projekat Centra Novosti iz prošlosti bio je u najužem izboru za Grundtvig nagradu za 2014. godinu (Remembering for the Future), koju dodeljuju organizacija DVV International i Evropsko udruženje za obrazovanje odraslih (EAEA). Centar je zbog naučnog kapaciteta koji poseduje i obrazovne delatnosti primljen u Udruženje instituta za ljudska prava (Association of Human Rights Institutes).

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju