Upravni odbor

Upravni odbor je upravni organ Beogradskog centra za ljudska prava, koji se stara o sprovođenju ciljeva udruženja, koji su utvrđeni Statutom i odlukama Skupštine. Članove Upravnog odbora bira i opoziva Skupština. Mandat članova Upravnog odbora traje četiri godine i oni se mogu ponovo birati na istu funkciju. Upravni odbor iz reda svojih članova bira predsednika. Na sednicama Upravnog odbora učestvuje i Izvršni direktor Centra, bez prava glasa.

Članovi Upravnog odbora Beogradskog centra su:

dr Vesna Pešić

Bila je viša naučna saradnica u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju. Osnivačica je brojnih organizacija za mir i ljudska prava, između ostalog, Centra za antiratnu akciju – prve mirovne organizacije u Srbiji 1991. godine. Boravila je u Institutu za mir osnovanog od strane Kongresa Sjedinjenih Američkih Država, što je bilo priznanje za doprinos razvijanju demokratije i građanskog društva. Dobitnica je Nagrade za demokratiju iz Vašingtona, nagrade „Andrej Saharov“, koju joj je 1997. dodelio norveški Helsinški komitet, nagrade za demokratiju ,,W. Averell Hariman”, koju joj je 1997. dodelio Nacionalni demokratski institut iz Vašingtona i, 2001. godine, nagrade grada Eslingena za hrabrost i predanost ljudskim pravima. Godine 1997. nominovana je za Nobelovu nagradu za mir. Bila je predsednica Građanskog saveza Srbije od 1992. do 1998, jedna od vođa Koalicije ,,Zajedno” i poslanica od 1993. do 1997. godine. Objavila je veliki broj naučnih radova i učestvovala na naučnim skupovima u oblasti sociologije, demokratije i ljudskih prava u zemlji i inostranstvu.

Miloš Stojković

Diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2007. godine. Pravosudni i advokatski ispit je položio 2015. godine, od kada je i član Advokatske komore Beograda. Uže specijalnosti su mu u oblasti medija, telekomunikacija, zaštite podataka o ličnosti, autorskih prava i oglašavanja. Od 2008. do 2012. godine radio je kao pravni savetnik, a potom i kao rukovodilac grupe za pravnu regulativu u Sektoru za elektronske komunikacije u Ministarstvu telekomunikacija i informacionog društva. Učestvovao je u radu nekoliko radnih grupa koje su pisale zakone i druge propise u oblasti medija, telekomunikacija i oglašavanja. Bio je uključen u proces izrade Medijske strategije kao stručna pomoć članovima radne grupe i eksterni konsultant ,,Share” fondacije. Član je pravnog tima Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

dr Vesna Petrović

Diplomirala je 1978. godine i magistrirala 1988. na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Doktorirala na Pravnom fakultetu Univerziteta ,,Union”. Pravosudni ispit položila je 1982. Pored redovnog rada u Arhivu Srbije i nastavne delatnosti iz oblasti arhivistike rano se angažovala u oblasti zaštite ljudskih prava u Jugoslovenskom forumu za ljudska prava, kao prvoj organizaciji te vrste u Jugoslaviji osnovanoj 1986. godine. Jedna je od osnivačica Beogradskog centra za ljudska prava i dugogodišnja direktorka Centra, a pre toga je bila aktivna u Centru za antiratnu akciju, u kome je nekoliko godina vodila SOS telefon za pomoć žrtvama kršenja ljudskih prava. Od 2001. do 2004. godine bila je na mestu šefice kabineta ministra spoljnih poslova Srbije i Crne Gore. Predstavljala je Centar na mnogim međunarodnim skupovima. Napisala je i uredila više knjiga iz oblasti ljudskih prava.

Jelena Pejić

Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a magistrirala na Pravnom fakultetu Univerziteta Kolumbija u Njujorku. Eskpertkinja je za međunarodno humanitarno pravo i bila je dugogodišnja viša pravna savetnica u Pravnom odeljenju Međunarodnog komiteta Crvenog krsta u Ženevi. Tokom više od 20 godina rada u MKCK bila je odgovorna za pravni i politički rad organizacije na nizu pitanja, uključujući odnos između međunarodnog humanitarnog prava i „rata protiv terorizma“, zaštitu lica lišenih slobode u oružanim sukobima, direktno učešće u neprijateljstvima, interakciju između međunarodnog humanitarnog i ljudskih prava, i položaj nedržavnih oružanih grupa. Vodila je i osmogodišnji projekat Međunarodnog komiteta i Švajcarske vlade usmeren na jačanju poštovanja međunarodnog humanitarnog prava. Koncipirala je i uređivala četvorogodišnje javne izveštaje MKCK-a o „MHP i izazovima savremenih oružanih sukoba“ (2003-2015). Pre nego što se pridružila MKCK-u, vodila je Program međunarodne pravde u Human Rights First u Njujorku, a bila je svojevremeno i asistent na Katedri za međunarodno pravo na Pravnom fakultetu u Beogradu. Jelena Pejić je ekspertkinja sa velikim iskustvom rada na terenu, što je doprinelo i njenom bogatom naučnom radu u oblasti međunarodnog humanitarnog prava. Priznata je kao vodeći autoritet u toj oblasti. Osim pisanja, izlagala je o različitim aspektima međunarodnog humanitarnog prava, međunaordnog prava ljudskih prava i međunarodnog krivičnog prava pred različitim vladinim, stručnim i akademskim forumima širom sveta.

Marko Milanović

Prof. dr Marko Milanović je redovni profesor međunarodnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Redingu (Velika Britanija). Prethodno je bio redovni profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Notingemu, na kome je bio i ko-direktor Centra za ljudska prava. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, magistrirao na Pravnom fakultetu Univerziteta Mičigen, i doktorirao na Pravnom fakultetetu Univerziteta Kembridž. Član je uređivačkog odbora Evropskog žurnala za međunarodno pravo (EJIL) i ko-urednik njegovog bloga, EJIL: Talk. Ko-urednik je i projekta Tallinn Manual 3.0 o primeni međunarodnog prava u kiber-prostoru. Bio je potpredsednik Evropskog udruženja za međunarodno pravo, i gostujući profesor na univerzitetima Mičigen, Kolumbija, Filipina, Dikin, i Ženevskoj akademiji za međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava. Radio je kao stručni saradnik sudije Tomasa Burgentala u Međunarodnom sudu pravde, 2006/2007. godine. Objavljuje radove u vodećim svetskim naučnim časopisima; njegove članke citirali su, između ostalih, i sudije Evropskog suda za ljudska prava, Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva, Vrhovnog suda Kanade, te i Komisija za međunarodno pravo UN. Bio je zastupnik ili savetnik stranaka u predmetima pred Međunarodnim sudom pravde, Evropskim sudom za ljudska prava i Ustavnim sudom Republike Srbije.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju