Azil i migracije

Beogradski centar za ljudska prava jedna je od prvih nevladinih organizacija koja je u Srbiji počela da se bavi izučavanjem prava na azil, kao i pružanjem direktne pomoći osobama u potrazi za međunarodnom zaštititom. Aktivnosti tima za azil i migracije usmerene su u dva pravca: na sistemsko unapređenje postupka azila i procesa integracije izbeglica u društvo Srbije i na pružanje direktne pomoći osobama kojima je potrebna međunarodna zaštita.

Azil i migracije

Kao borci za ljudska prava pružali smo pomoć interno raseljenim licima sa prostora Kosova i Metohije tokom 1999. godine. Uz pomoć Norveške Narodne Pomoći i naše lokalne kancelarije u Kraljevu, snabdevali smo hranom i odećom interno raseljena lica u osam kolektivnih centara u okolini Kraljeva.

Od samog početka izgradnje sistema zaštite tražilaca azila u tadašnjoj Državnoj zajednici Srbije i Crne Gore, kao partneri Hrvatskog pravnog centra sproveli smo projekat Zaštita tražitelja azila u Republici Hrvatskoj i regiji. Pored redovnog i sistematičnog praćenja politika, zakonodavstva i prakse u oblasti migracija, Centar je u periodu od decembra 2005. do decembra 2008. izradio analizu Nacrta zakona o azilu Republike Srbije, te analizu Zakona o azilu Srbije i Crne Gore.

Od 2012. godine, kao partner Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR), pružamo besplatnu pravnu pomoć tražiocima azila i osobama koje uživaju međunarodnu zaštitu u Srbiji. Kao odgovor na pojačane migracione tokove u Evropi, od 2015. godine, Centar je, kao partner Međunarodnog komiteta spasa (IRC) i Međunarodne organizacije za migracije Ujedinjenih nacija (IOM), sprovodio i aktivnosti koje su usmerene na zaštitu osoba koje su u tranzitu kroz našu zemlju.

Najznačajnije aktivnosti na ovom programu uključuju:

– Zastupanja u postupku azila pred nadležnim organima i domaćim sudovima, pred međunarodnim institucijama, uključujući Evropski sud za ljudska prava i Komitet protiv torture Ujedinjenih nacija;

– Pružanje direktne pomoći izbeglicama u procesu integracije u naše društvo kroz podršku u ostvarivanju socijalnih i ekonomskih prava. Deo aktivnosti uključivanja izbeglica u društvo sprovodili smo uz podršku Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije kroz program upoznavanja istorije i kulture Republike Srbije;

– Organizovanje obuka, seminara i predavanja za nevladine organizacije, strukovna udruženja i državne organe odgovorne za ostvarivanja prava tražilaca azila i izbeglica. Posebna pažnja usmerena je na veoma ranjive kategorije izbeglica kao što su deca bez pratnje, žene koje putuju same, lica sa invaliditetom, žrtve nasilja, LGBT osobe;

– Zagovaračke aktivnosti i izveštavanje o stanju sistema azila u Republici Srbiji pred domaćim inistitucijama i međunarodnim telima i organima Ujedinjenih nacija i Evropske unije;

– Izdavačka delatnost u oblasti azila i migracija koja obuhvata godišnji izveštaj Pravo na azil u Republici Srbiji, kao i tematske publikacije koje se tiču zaštite dece bez pratnje, rodne analize postupka azila, uporedne analize procesa integracije, kao i regionalne publikacije.

Naša organizacija takođe je članica međunarodne mreže ECRE i predstavnica regiona jugoistočne Evrope u Upravnom odboru ove organizacije. Aktivno učestvujemo i u regionalnoj saradnji nevladinih organizacija koje prate ostvarivanje prava tražilaca azila i izbeglica, poštovanje međunarodnih standarda u ovoj oblasti i jedni smo od osnivača Balkanskog saveta za izbeglice i migracije.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju