Centar za razvoj održivog poslovanja i prava ljudskih prava

6. januar 2025 - 31. decembar 2027.

Donator: EU Jean Monnet akcijski program (Erasmus+)

Partneri: Centar za korporativnu održivost i pravo ljudskih prava Holandija, Pravni fakultet Yaroslav Mudriyi, Harkov (Ukrajina) i Beogradski centar za ljudska prava (Srbija)

U junu 2024. godine, Evropska unija je usvojila dugoočekivanu Direktivu o dužnoj pažnji za održivo poslovanje (CSDDD), koja ima za cilj poboljšanje zaštite životne sredine i ljudskih prava u EU i širom sveta. CSDDD postavlja obaveze za velike kompanije u vezi sa stvarnim i potencijalnim negativnim uticajima na ljudska prava i životnu sredinu. Očekuje se da će u velikoj meri promeniti način na koji kompanije iz EU i van EU posluju. Dobavljači takvih kompanija, bez obzira na njihovu veličinu i lokaciju, takođe će osetiti efekt primene nove direktive. Tokom narednih nekoliko godina možemo očekivati povećanje „Briselskog efekta“ u oblasti korporativne održivosti i poštovanja principa dužne pažnje.

U naredne tri godine projektni tim će raditi u tri oblasti:

Istraživanje
Analize komparativnih politika, pravna istraživanja, uključujući objavljivanje zbornika radova o Uticaju novousvojene Direktive o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji na biznise i pravo ljudskih prava u Evropi i van granica Evropske unije, objavljivanje akademskih članaka, predavanja i organizaciju završne  konferencije.

Podizanje svesti
Organizovanje niza različitih radionica, podkasta (EUCorSus Talks) za širu publiku, i digitalni uvodni kurs koji će polaznicima omogućiti da nauče više o sadržaju i primeni Direktive o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji.

Izgradnja transregionalne saradnje
Centar okuplja ključne zainteresovane strane radi razmene dobrih praksi, pružanja pomoći, deljenja iskustava između različitih zainteresovanih strana u Evropskoj uniji, Zapadnom Balkanu i regionu Istočnog partnerstva. Centar će razviti planove i vodiče za primenu Direktive o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji u kontekstu poštovanja ljudskih prava, u saradnji sa partnerima iz Ukrajine i Srbije.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju