Podrška EU jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu (EU4FAST)

februar 2024 - maj 2025

Donator: EU i Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ)

Projekat Beogradskog centra za ljudska prava deo je podrške konzorcijuma partnera na regionalnom projektu „Podrška EU jačanju borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu” (EU4FAST). Konzorcijum partnera čine: Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ), Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije i dr[1]. Projekat ima za cilj da unapredi mere usmerene na sprečavanje i borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima širom regiona Zapadnog Balkana. Sveobuhvatni 4 – P pristup koji obuhvata strategije; Prevention, Protection i Prosecution nastoji da ojača vladavinu prava u ovoj oblasti.

Operativni timovi projekta, uključujući raznovrstan niz stručnjaka kao što su policijski službenici, pravni savetnici i stručnjaci za zaštitu ljudskih prava, blisko sarađuju kako bi pružili prilagođenu podršku nacionalnim i regionalnim institucijama. Ovo aktivno angažovanje na operativnom nivou ne samo da jača kapacitete ovih institucija, već je i usklađeno sa težnjama Zapadnog Balkana za pristupanje EU. Baveći se kritičnim elementima krijumčarenja i trgovine migrantima, projekat pomaže u unapređenju 6 partnera sa Zapadnog Balkana ka njihovim ciljevima proširenja EU.

Projekat Beogradskog centra za ljudska prava unaprediće uslove za sprečavanje i borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu. Projekat će posebno unaprediti pružanje primarne pravne pomoći, pristupa teritoriji, pristupa postupku azila i podršku u integraciji i reintegraciji (potencijalnih) žrtava krijumčarenja i trgovine ljudima. Poboljšaće saradnju sa vlastima i drugim akterima na prvoj liniji kako bi se identifikovala i pružila multisektorska zaštita (potencijalnim) žrtvama trgovine ljudima i uputila ih na nadležne državne i nedržavne aktere koji pružaju pomoć i podršku.

Komponente projekta su: terenske posete i pružanje besplatnog pravnog savetovanja u centrima za azil, prihvatnim i tranzitnim centrima Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, kao i pružanje primarne besplatne pravne pomoći i pomoć u pristupu ekonomskim i socijalnim pravima. Rad Rainbow Migration Netvork (RMN) osnovane u okviru projekta GIZ  tokom 2022. godine koju čini 16 organizacija civilnog društva koje rade u oblasti azila i migracija i prava LGBTI+ osoba, nastaviće sa radom tokom trajanja ovog projekta kroz jačanje kapaciteta I zagovaranje u oblasti zađtite  LGBTI+ izbeglica, tražilaca azila i ljudi u pokretu.

[1] The German Federal Police (Bundespolizei), the Dutch Center for International Legal Cooperation (CILC), the international technical cooperation operator of the French Ministry of the Interior CIVIPOL, the Croatian Ministry of the Interior, the Hungarian Ministry of the Interior, the Italian Ministry of the Interior and the Slovenian Ministry of the Interior.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju