U 2021. godini, Beogradski centar za ljudska prava nastavio je da, uz podršku Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice, pruža besplatnu i profesionalnu pravnu pomoć izbeglicama i tražiocima azila u Republici Srbiji. Pored pravnog savetovanja i zastupanja u postupku azila i postupcima za odobravanje komplementarnih vidova zaštite, tim Centra pruža pomoć osobama u potrebi za međunarodnom zaštitom u ostvarivanju prava u oblasti pristupa ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima odnosno integracije. Posebna pažnja usmerena je na poštovanje ostvarivanje standarda u zaštiti ranjivih kategorija u postupku azila uključujući maloletnike bez pratnje, žrtve zlostavljanja, žrtve rodno zasnovanog nasilja. Pored zastupanja u postupku azila pred nadležnim organima Republike Srbije, Beogradski centar za ljudska prava zastupa slučajeve pred međunarodnim institucijama uključujući Evropski sud za ljudska prava i mehanizme Ujedinjenih nacija za zaštitu ljudskih prava u cilju postizanja sistemskih izmena.
Pružanje pomoći u integraciji podrazumeva individualnu podršku za ostvarivanje prava na rad, sticanje dokumenta, pristup obrazovnom sistemu, kvalifikaciju prethodno stečenog obrazovanja, prava na smeštaj, pomoći pri apliciranju za posao i sve druge neophodne asistencije potrebne za uživanje dostojanstvenog života. Program integracije obuhvata i kreativne radionice za mlade iz izbegličke i lokalne populacije na temu rodne ravnopravnosti i rodno zasnovanog nasilja. Pored toga, omladinska grupa Centra kreirala je Program CoolTour Tube se ove godine sastoji od: Radionica na temu identiteta, interkulturalnosti, stereotipa i predrasuda, koje će nam pomoći da razumemo osnovne koncepte i postanemo interkulturalno osetljivi kao i zajedničkih aktivnosti i druženja. Tokom programa mladi će imati priliku da zajedno idu na različite kulturne događaje, druženja i upoznaju se. Imaće priliku da budu nečija podrška (buddy) i tako podrže inkluziju izbeglica i tražilaca azila u društvo!
Cilj zajedničkih aktivnosti izbegličke i lokalne populacije je razbijanje predrasuda među mladim generacijama, pospešivanje dijaloga među različitim kulturama i ohrabrivanje mladih da budu aktivni, razvijaju svoje talente i steknu dodatne veštine.
Pored individualne podrške Centar radi na izmenama sistemskih problema kroz rad sa državnim organima, pruža podršku u jačanju njihovih kapaciteta putem seminara, treninga i konsultacija. Aktivnosti zagovaranja se preduzimaju u cilju poboljšanja postupanja državnih organa kada je reč o pristupu postupku azila i efikasnost sistema azila kao i mehanizama integracije. Terenski tim Beogradskog centra za ljudska prava redovno obilazi centre za azil i prihvatne centre i pruža besplatno pravno savetovanje.
Projektne aktivnosti usmere su i na podizanje svesti građana o položaju izbeglica i standardima za zaštitu ove populacije kroz multikulturalne događaje i istraživačku delatnost. Centar će objaviti 2 periodična, 1 polugodišnji i 1 godišnji izveštaj o pravu na azil u Republici Srbiji. Pored izveštaja, objavljivanje analiza odluka u postupku azila daće jasnu sliku o stepenu poštovanja standarda ljudskih prava na čije se poštovanje Republika Srbija obavezala kroz nacionalno zakonodavstvo i preuzete međunarodne obaveze. Pravne analize i izveštaji o sistemu azila biće dostupni i na sajtu www.azil.rs.
Regionalna saradnja sa organizacijama civilnog društva sa ekspertizom u oblasti azila i migracija odvija se i kroz Balkanski savet za izbeglice migracije.