Saopštenje povodom četvrte godišnjice julskih protesta i slučajeva policijskog zlostavljanja koji i dalje ostaju nekažnjivi

8. jul 2024.

Saopštenje povodom četvrte godišnjice julskih protesta i slučajeva policijskog zlostavljanja koji i dalje ostaju nekažnjivi

Beogradski centar za ljudska prava skreće pažnju javnosti da ni nakon četiri godine od održavanja julskih protesta širom Srbije 2020. godine, ni u jednom od mnogobrojnih slučajeva policijskog zlostavljanja građana nije došlo do utvrđivanja individualne odgovornosti policijskih službenika. Pasivnost javnih tužilaštava u ovim predmetima mogla bi da dovede do toga da je krivično gonjenje pojedinih policijskih službenika koji su fizički zlostavljali građane već zastarelo ili da će uskoro zastariti.

Od posebnog je značaja činjenica da su u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, zamenici tužioca u nekoliko predmeta, dali naredbe pisarnici da se ovi predmeti drže u evidenciji „do pronalaska nepoznatih učinilaca, a najkasnije do nastupanja apsolutne zastarelosti krivičnog gonjenja“. Ukoliko su tužioci zadržali pasivan stav u predmetima – a sva je prilika da jesu, s obzirom da oštećeni i njihovi punomoćnici do sada nisu obaveštavani o preduzimanju bilo kakvih radnji u tim predmetima – do zastarelosti krivičnog gonjenja će, shodno odredbama Krivičnog zakonika, doći i pre isteka roka za apsolutnu zastarelost.

Mogućnost zastarevanja krivičnog gonjenja osumnjičenih za dela mučenja, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja i kažnjavanja je suprotna međunarodnopravnim obavezama Srbije u ovoj oblasti, zbog čega je Srbija više puta kritikovana od strane nadzornih međunarodnih tela.

U slučajevima u kojima je Zaštitnik građana prethodno utvrdio da je nezakonitim postupanjem policijskih službenika povređeno pravo građana na nepovredivost psihičkog i fizičkog integriteta, pravnosnažno je okončan samo jedan postupak za naknadu nematerijalne štete. Uprkos policijskoj brutalnosti kojoj je građanin bio izložen pred svedocima i brojnim povredama koje je zadobio tom prilikom, Apelacioni sud u Novom Sadu dosudio je u korist žrtve iznos koji je na nivou naknade za napad i ujed psa, ili na nivou iznosa novčane prekršajne kazne.

Beogradski centar za ljudska prava još jednom apeluje na javna tužilaštva i nadležne institucije da preduzmu sve potrebne korake kako bi se osigurala pravda za žrtve policijskog zlostavljanja i kako bi se sprečilo dalje narušavanje prava građana.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju