Saopštenje organizacija civilnog društva povodom proterivanja stranih kolega iz Srbije

23. januar 2025.

Saopštenje organizacija civilnog društva povodom proterivanja stranih kolega iz Srbije

Organizacije civilnog društva u Srbiji osudile su privođenje i proterivanje kolega iz Hrvatske, Slovenije, Makedonije, Rumunije i Albanije, učesnika radionice Erste akademije u Beogradu, a od države su zatražili da se izvini stranim gostima i njihovim zemljama, te hitno poništi rešenja Ministarstva unutrašnjih poslova kojima im je zabranjen ulaz u Srbiju u narednih godinu dana.

Strane učesnike radionice Erste akademije, među kojima je bila i istoričarka umetnosti Ana Kovačić iz kustoskog kolektiva Što, kako i za koga (WHW) iz Zagreba, priveli su 21. januara policajci u civilu u jednom beogradskom hotelu i odveli ih u Policijsku upravu Novi Beograd, gde su zadržani više sati, navela je Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, jedna od dvadesetak potpisnica saopštenja.

Prema rečima Ane Kovačić, po povratku sa pića posle radionice u hotel, u lobiju su ih dočekali muškarci u civilnom odelu koji su na sekundu pokazali značke i rekli da su „policajci za strance“, te da će morati sa njima da pođu u stanicu. “Nisu odgovarali ni na jedno od naših pitanja, rekli su da nisu dužni to učiniti. Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumente i naložili nam da čekamo u lobiju”, rekla je ona za Jutarnji list, dodajući da su se nakon otprilike sat vremena vratili te ih, dvoje po dvoje, odvodili u stanicu.

Gosti su u policiji ispitivani o svom školovanju, te o razlozima dolaska u Beograd, nakon čega su dobili dokument na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu koji su bili primorani da potpišu, a sadržao je “mišljenje državnog organa nadležnog za zaštitu bezbednosti” kojim je utvrđeno da “boravak imenovane/imenovanog, državljanke/državljanina (…) predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik u Republici Srbiji”.

Tim rešenjem privedenima je ostavljeno 24 časa da napuste Srbiju, uz zabranu ulaza u narednih godinu dana.

Potpisnici saopštenja pozvali su javnost da taj događaj shvati kao “znak da više ne sme biti tolerantna prema ovakvom delovanju vlastodržaca i da u ovom činu vidi dokaz njihove panike pod pritiskom opšte društvene pobune. Kukavički, protivzakoniti i podli tretman kolega iz civilnog sektora iz zemalja u našem susedstvu opasan je pokušaj jačanja narativa o stranim agentima, plaćenicima i tajnim službama čija je namera zastrašivanje građana i građanki Srbije”.

“Kao zajednica slobodnih i solidarnih radnika i radnica u kulturi, šaljemo poruku svim svojim kolegama i koleginicama širom sveta, a posebno komšijama, da ćemo dati sve od sebe da se ovo više nikada ne ponovi. Odbijamo da prihvatimo da najplemenitije vrednosti – saradnja, poštovanje, solidarnost i uvažavanje – koje promovišemo zajedno s ogromnim brojem kolega iz regiona, bivaju diskriminisane, kažnjavane, sankcionisane, a naši gosti, saradnici i prijatelji privođeni, maltretirani i izbacivani iz naše zemlje bez ikakvog razloga i objašnjenja. Dosta je bilo žrtava i trauma od ratnohuškačke nacionalističke politike ovih istih vlasti koje su nas tokom čitavih 90-ih, kao i ovih poslednjih 13 godina sramotile pred regionom i svetom”, navele su organizacije aktivne u kulturi, oblasti ljudskih prava i medija.

Saopštenje su poptisale Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Remont, Mikser, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Umetnički prostor U10, Stereovizija, Građanske inicijative, Fondacija Jelena Šantić, Autonomni ženski centar, Inicijativa mladih za ljudska prava, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Slavko Ćuruvija fondacija, CRTA, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Centar savremene politike, Beogradski centar za ljudska prava Komitet pravnika za ljudska prava i Međunarodno udruženje likovnih kritičara AICA – sekcija Srbija.

Aktuelna izdanja centra

Sva izdanja

Posebna izdanja

Analiza kapaciteta službi za pomoć i podršku žrtvama i svedocima krivičnih dela u Srbiji: izazovi i preporuke

Autor: Goran Sandić Stručna recezentkinja: Radmila Dragičević Dičić

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Podjednako važni – program za rad sa mladima na temama društvenih (ne)jednakosti

Autori: Branka Bajić Jovanov, Demir Mekić, Dušan Blagojević, Jelena Vuksanović

Preuzmite publikaciju
Posebna izdanja

Prava zdravstvenih radnika tokom pandemije COVID-19 u Srbiji: Heroji ili zanemarne žrtve?

Autorke: Marina Mijatović, Gorica Đokić, Milja Dimitrijević

Preuzmite publikaciju